Pawnee

En verimli Pikan cevizi çeşitlerinden olan Mohawk ile soğuğa dayanıklı ve küçük meyveli bir çeşit olan ‘Starking Hardy Giant‘ ın melezidir.

Amerika’da daha çok Kuzey ve Batı bölgelerde biraz daha kuru iklime sahip yerlerde çok yayılmıştır. Son 20 yılda ise Türkiye’deki Akdeniz iklimine daha yakın güney bölgelerde de çok başarılı olmuştur ve halen en çok dikilen çeşitlerden biridir.

Ülkemizde aşırı soğuk olmayan birçok bölgemiz için uygundur. Özellikle Akdeniz, Ege ve Güneydoğu bölgelerimizde mükemmel performans göstermektedir. Pawnee, ülkemizde ilk kez Tropikmeyveci Pikan Cevizi Fidanlığında çoğaltılıp üreticilere dağıtılmaya başlanmıştır. İlk Pawnee bahçelerini 2010 yılında kurmaya başladığımızda ülkemizdeki bahçelerde sadece Mahan, Wichita, Choctaw ve Western bulunmaktaydı. Maalesef bu çeşitler ile (Choctaw hariç), Mahan’da iç doluluk ve Wichita ve Western’de ise zor kırılma gibi problemlerden dolayı Pikan endüstrisi pek bir yol alamamıştır.

Pawnee ve piyasaya sürdüğümüz diğer çeşitler ile 2021 yılı itibarı ile talep tamamen kolay kırılan ve kağıt kabuklu çeşitlere kaymıştır.

İlk 10 yıl çok verimli değildir. 3-4.yılda meyve göstermeye başlar. Orta büyüklükte  ve altın renkli çekici meyveleri vardır. Kabukları çok incedir.

İç randıman %58 civarındadır, parlak renkli ve çok lezzetli meyvelere sahiptir.

1 kg kabuklu Pawnee’deki meyve adedi;

90-100 ise kalite çok iyi,

100-110 ise iyi,

110-120 ortadır.

Buna göre ürünü değerlendirebilirsiniz.

Pawnee’de diğer çeşitlerin birçoğunda olduğu gibi iç doluluk problemi fazla yaşanmaz.

Pawnee ağacı ilk 3 yıldan sonra çok hızlı sürekli büyüme eğilimindedir. Dar açılı dal yapma eğilimi çok fazladır. Bu nedenle bu dalların sürekli olarak budanması gereklidir.

Hasat zamanı en erken (Eylül 4.hafta) çeşittir. Akdeniz ve Ege’nin kıyı bölgeleri için çok uygundur. Ayrıca ılıman iklime sahip Marmara bölgesinin her kesiminde rahatlıkla yetiştirilebilir. Yaz güneşini az alan Karadeniz bölgesinin bazı bölgeleri hariç batı ve orta kesim için uygundur.

Choctaw gibi kendi bahçelerimizin %10 u Pawnee’den oluşmaktadır.

Pawnee çok bakım gerektiren bir çeşit değildir. Az gübre ve sulama olan bahçelerde bile meyveler küçük olsa da içi dolu meyve alınabilir.

Kolay kırılması ve iç randımanı nedeniyle sadece ülkemizde değil bütün dünyada en tutulan çeşitlerden biridir.

Pawnee’nin olumsuz yönleri;

Aslında ağaç yapısı ve ticari seviyeye birkaç sene geç gelmesi dışında fazla bir olumsuz yönünü gözlemlemedim.

Dar açılı dal yaptığı için rüzgar ve aşırı meyveden dolayı dallarda kırılmalar olabiliyor. Bu nedenle Haziran 2. haftadan itibaren çok gelişen dalların uçları vurulmalıdır. Yani yaz budaması Pawnee’de çok önemlidir.

Pawnee’nin olumlu tarafları;

Choctaw, Mahan, Wichita gibi çeşitlerin tersine Pawnee’nin verimi 10.yıldan itibaren çok üst düzeylere çıkar. Maalesef bizim üretici profilimiz genellikle bugün ağacını dikip yarın meyvesini al ilkesini benimsemiştir. Bu nedenle Pawnee ilk yıllarda getiri açısından çok verimli değildir. Geleceği düşünen üreticiler için uygundur.

Pawnee’ nin en güzel özelliği her yıl düzenli meyve vermesidir. Choctaw, Mahan, Wichita’da ise peryodisite vardır. 10.yıldan sonra bir yıl ürün verir  diğer yıl verim az olur veya meyvelerin içi boş veya az dolu olur.

Meyveler genellikle  2-4’lü salkımlar şeklinde olur bu nedenle iç doluluk problemi az yaşanır. Çok fazla tutum olan yıllarda yazın seyreltme yapılmalıdır.

Meyve çok tuttuğu zaman yazın seyreltme yapılırsa iç doluluk sorunları minimuma iner ve meyveler büyük olur.

Tip 1 bir çeşittir. Yani erkek çiçek önce açar. Bu nedenle Choctaw ,Wichita , Kanza  gibi Tip 2 Pikan Cevizlerinden birisi ile tozlanır.

Hastalıklara karşı ülkemiz şartlarında dayanıklı bir çeşittir. 12 yıllık gözlemlerime göre sarı yaprak bitlerine karşı diğer birçok türden daha dayanıklıdır.

Abdurrahman Kuyucu
Abdurrahman KuyucuTropikmeyveci Çiftliği Kurucusu
2004 yılında başlayan Pikan Cevizine ilgisi ,
2010 yılından itibaren Pikan Cevizi fidanı üreticisi, 2014 yılından itibaren ise Antalya -Aksu’daki kendi bahçesinde Pikan Cevizi ve Avokado üreticisi olarak devam etmektedir.