Pikan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Sağlıklı beslenme yöntemleri günde 4-5 porsiyon kabuklu kuruyemiş , çekirdek veya baklagillerden tüketmeyi gerektirmektedir.  Pikan cevizi , diğer kabuklu kuruyemişlerden çok daha fazla antioksidan içerdiğinden dolayı sağlıklı beslenme yöntemleri içersinde çok önemli bir yere sahiptir. Son yapılan araştırmalarda, yiyeceklerde bulunan antioksidanların, hücre hasarlarına karşı bir koruma görevi gördüğü anlaşılmıştır.  Yapılan çalışmalar göstermiştir ki , antioksidanlar özellikle kalp hastalikları, Alzheimer, Parkinson ve Kanser gibi önemli hastalıklara karşı insan vücudunun en önemli yardımcılardandır.

Bir avuç Pikan;  Vitamin E, Kalsiyum, magnezyum, potasyum, çinko ve elyaf ve antioksidan içerir.

Son zamanlarda yapılan çalışmalar , kabuklu meyvelerin (Özellikle Pikan Cevizi bulunan günlük beslenme programlarının) , bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir.  Florida Üniversitesinde yapılan bir çalışmada Pikan Cevizinin, kalp hastalıkları ve kanserle savaşmak için vücuda önemli miktarda antioksidan desteğinde bulunduğu ortaya çıkmıştır.

Yine Mayo Clinic’ in gerçekleştirdiği bir çalışmada bütün kabuklu kuruyemişlerin besin olarak çok zengin ve doğal olarak kolesterolsüz olduğu ortaya çıkmıştır. Kolestrolsüz olmasının yanında , aynı çalışmalar sonucunda Pikan Cevizi yemenin LDL kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olduğunu, kalp krizi risklerini ve koroner arter hastalıklarını düşürdüğünü  göstermiştir.  Porsiyon büyüklüğü 25-30 gr ‘dır ve bu miktar 15 tane yarım Pikan Cevizine tekabül eder .

Pikan Cevizi vejeteryenler için çok önemli bir yere sahiptir. Bir porsiyon Pikan 30 gr etteki kadar protein içerir.

Kan Basıncı. Yapılan çalışmalar sonucu  DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) diyetinin bir parçası olarak önerilen Pikan Cevizinin önerilen miktarda tüketildiğinde kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu belirtilmiştir . Bu miktar haftada 4-5 porsiyondur.

Meme Kanseri. Pikan Cevizi, Zeytin yağı ile aynı şekilde, oleic asit bakımından çok zengin bir kaynaktır. Chicago’ daki Northwestern Üniversitesindeki araştırmacılar, yaptıkları laboratuvar testlerinde , Oleic Asidin , Meme Kanserini tetikleyen hücre içindeki genlerin yok edilmesinde önemli bir rolünün olduğu görülmüştir.  Bu araştırmalar halen devam etmektedir. Araştırmalar sonuçlandığında bir Oleic Asit bakımından zengin Zeytin ve Pikan Cevizi bir öneri olarak sunulacaktır.  Bir posiyon Pikan Cevizi , bir kaşık Zeytin yağında %25 daha fazla Oleic Asit içermektedir.

Kalp Sağlığı. California ‘daki Loma Linda Üniversitesi ve New Mexico State Üniversitesindeki arastırmacılar, günlük diyetin bir parçası olan Pikan Cevizinin kötü kolestrol seviyesini düzenlediğini onaylamışlardır. Pikan bu özelliğini  içerdiği yağ asidinden ve beta-sitosterol bileşiminden alır.  Günde yenilen 1 porsiyon Pikan kalp hastalığı riskinin azaltılmasında çok önemlidir.

Prostat Sağlığı. Kalp Hastalığında olduğu gibi aynı kolesterol düşürücü doğal bileşimin, iyi huylu prostat büyümesi (benign prostatic hyperplasia (BPH)) belirtilerinin iyileştirilmesi konusunda da aktif rol oynadığını göstermiştir (Kanserojen olmayan prostat bezi büyümelerinde). 2 porsiyon (yaklaşık 60 gr Pikan) etili beta-sitosterol miktarını temin etmektedir.  Buna ek olarak son zamanlarda Purdue Üniversitesinde yapılan Laboratuvar çalışmalarında Pikan Cevizi içersinde , sağlıklı prostat hücrelerini olduğu gibi bırakıp , kanserli hücreleri öldürme özelliğine sahip  bir E Vitamini çeşidi olan gamma-tocopherol bulunmuştur. Şu anda araştırmacılar hayvanlar üzerinde bu ve diğer E vitamini tiplerinin etkilerinin etkilerini test etmektedirler.

Aşırı Kilo Kontrolü. Bilinenin aksine kabuklu meyvelerin yenilmesi insanları şişmanlatmaz, kilo düşürmeye yardımcı olur. Yapılan klinik çalışmalar bunu net bir şekilde ortaya koymuştur. Pikan Cevizinin düşük karbonhidratlı mükemmel besin içeriği , kilo vermek isteyen insanlar için Pikanı mükemmel bir seçim yapmıştır.  Harvard School of Public Health’ de yapılan bir çalışma geleneksel kilo verme diyetlerinin bir parçası olan %35 kalorinini klasik kaynaklar yerine Pikandan alındığında, kilo vermeye daha fazla yardımcı olduğunu göstermiştir.